İngiliz hukuk profesörü “İslamofobik” ifadeler üzerine ateş altında

Mirat Haber Ajansı

İngiliz bir üniversite profesörü, öğrencilerin “İslamofobik” sözleri ve müfredat içeriği olarak tanımladıkları şeyler üzerine giderek artan eleştirilere maruz kaldı. Bristol Üniversitesi İslam Klübü (BRISOC) geçen hafta yaptığı açıklamada, ayrımcı sözler ve İslamofobik söylemler kullandığı için Hukuk Fakültesi’nden Profesör Steven Greer aleyhine yapılan çok sayıda şikayetlerden alarma geçtiğini söyledi. Hukuk öğrencileri, Greer’in sınıfta sık sık İslamofobik, bağnaz ve bölücü sayılabilecek görüşlerini dile getirdiğini iddia ettiler. Greer’in suçlayıcıları kamuoyuna açıklanmış olsa da, iddialar hakkında yorum yapması üniversite tarafından engellendi çünkü bunlar devam eden bir soruşturmaya tabi ve kendisi gizlilik yükümlülüğüne tabi. Ancak medyaya iddiaları reddettiğini söyledi.

Yerleşik İslamofobi

BRISOC, bir insan hakları modülünde Greer’den resmi bir özür dilenmesini ve sorunlu olduğunu düşündüğü içeriğin kaldırılmasını talep ediyor. Açıklamada, klübün Greer’in çalışmalarını finanse ettiği, desteklediği ve tanıttığı ve şikayette bulunulduğundan bu yana geciken güncellemeleri için üniversiteden bir özür talep ettiği de belirtildi. Üniversite, sorunu çözmek için bir süreç başlattığını söyledi. Greer’e yönelik temel şikayet, öğrettiği Hukukta, Siyasette ve Toplumda İnsan Hakları adlı bir insan hakları modülüyle ilgilidir. BRISOC, ders slaytlarında İslam’ın ifade özgürlüğünü nasıl sınırladığını, kadınlara ve diğer dinlere karşı düşünce ve ayrımcılık yaptığını belirten noktaların altını çizdi. Greer’in öğrencileri, onları genel olarak yanlış bilgilendirilmiş ve bağnaz bir İslam görüşünü resmettikleri şeklinde tanımlıyor. Profesörün, Müslümanları böylesine olumsuz bir duruma sokmak için örneklerini seçtiğini söylediler. Ayrıca, aksine örnekler olduğunda, onlar hakkında konuşmamayı seçti. Öğrenciler onun İslam’ı bir tür tehdit olarak seçtiğini söylediler. Başka bir İslamofobik noktası da bağnaz İslam anlayışı idi.

300 bin Müslüman

İngiltere üniversitelerindeki İslami klüplerin çatı kuruluşu olan FOSIS’e göre, Bristol vakası benzersiz değil. Üniversitelerin Müslüman öğrencilerin endişelerini ve İslamofobi ile ilgili deneyimlerini fark edemediği ve yeterli bir şekilde ele alamadığı çok sayıda vakanın dikkatlerine düzenli olarak getirildiğini söylüyorlar. Ulusal Öğrenci Birliği’ne göre, şu anda Birleşik Krallık’ta 300.000’den fazla Müslüman üniversite öğrencisi var. 2018’de yapılan bir SUÜ araştırması, Birleşik Krallık’taki her üç Müslüman öğrenciden birinin eğitim gördükleri yerde dine bağlı taciz veya suç yaşadığını ortaya koydu. Dörtte biri, yüksek öğrenim kurumlarının eylemsizliği nedeniyle İslamofobik bir olayı bildirmeyeceklerini söyledi. Bristol Üniversitesi yaptığı açıklamada, İslamofobi hakkındaki 2018 Tüm Parlamento Parti Grubu (APPG) tanımını onayladığını söyledi. Üniversitenin aynı zamanda ifade özgürlüğüne ve tüm öğrencilerimizin ve personelimizin zor ve hassas konuları tartışma haklarına bağlı olduğunu ve tartışmalı ve hatta saldırgan fikirlerin ileri sürülebileceğini, dinlenebileceğini ve bunlara itiraz edilebileceğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here