İran destekli Afgan milisler Suriye’nin Palmira bölgesindeki en büyük Şii türbesini inşa ediyor

İran yanlısı Afgan Şii Fatemiyun Tugayı, Suriye’nin Palmira kentindeki Hüseyiniye Aal Al-Beyt Şii cemaat binasının inşaatına yeniden başladı. Milisler, finansman yetersizliği nedeniyle geçen ayın ortasında inşaatın durmasının ardından Şii türbesinin inşaatını tamamlamak için İran Devrim Muhafızlarından mali destek aldı.

Mirat Haber Ajansı

İran yanlısı Afgan Şii Fatemiyun Tugayı, Suriye’nin Palmira kentindeki Hüseyiniye Aal Al-Beyt Şii cemaat binasının inşaatına yeniden başladı. Milisler, finansman yetersizliği nedeniyle geçen ayın ortasında inşaatın durmasının ardından Şii türbesinin inşaatını tamamlamak için İran Devrim Muhafızlarından mali destek aldı. Tapınak, ritüelleri gerçekleştirmek için ayrılmış bir bölüm ve kültürel ve ideolojik referanslar için ayrılmış bir bölüm ve ayrıca milislerin ve ailelerinin evliliklerini kayıt altına almak için bir ofis ile üç kattan oluşuyor. Türbe, Suriye çölünde İranlı milisler tarafından kontrol edilen bölgelerin en büyüklerinden biri.

Geçen hafta yerel kaynaklar, İran Devrim Muhafızları tarafından desteklenen bir başka milis olan Harakat Al-Nujaba milislerinin Rakka kırsalındaki Maadan şehrinde ele geçirdiği bir evi Husseiniya’ya dönüştürdüğünü söyledi. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde İran, bir dizi Suriye şehri ve vilayeti üzerindeki kontrolünü genişletti ve Suriye rejiminin otoritesi yerine kendisine bağlı milislere öncelik verdi.

Syria's Palmyra: Ghost town bearing scars of IS destruction

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here