Suudi Arabistan yeni okul müfredatına Hindu dini metinlerini dahil etti

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu doğrultusunda krallık, Ramayana ve Mahabharata’nın eski Hint destanlarını okul müfredatına dahil etti. 

Mirat Haber Ajansı

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu doğrultusunda krallık, Ramayana ve Mahabharata eski Hindu destanlarını okul müfredatına dahil etti. İlk Suudi yoga eğitmeni ve Arap Yoga Vakfı’nın kurucusu Nouf el-Marwaai tarafından viral olan bir tweet, oğlunun Hinduizm ve Budizm üzerine sorular içeren sosyal bilgiler sınavının ekran görüntüsünü içeriyor. Yogacı Suudi Arabistan’ın yeni müfredatının ‘bir arada yaşayan, ılımlı ve hoşgörülü bir nesil yaratmaya’ yardımcı olacağını açıkladı.

The ancient Indian epics of Ramayana and Mahabharata [Youtube]

Zorunlu İngilizce öğretimini de içeren Vizyon 2030 kapsamındaki bu eğitim reformları, Suudi Veliaht Prensi MBS’nin krallığın petrol gelirlerine bağımlılığını azaltma ve ekonomisini çeşitlendirme çabasının bir parçası. Proje aynı zamanda aşırı muhafazakar ülkenin yurtdışındaki imajını daha hoşgörülü ve ılımlı bir toplum haline getirmeyi hedefliyor. Ramayana ve Mahabharata dışında yoga ve Ayurveda gibi Hinduluk dininin diğer önemli unsurları da okul müfredatına eklenecek. Orijinal olarak Sanskritçe yazılmış olan Mahabharata’nın şimdiye kadar yazılmış en uzun şiir olduğu biliniyor. Bhagavadgita olarak bilinen Hinduizmin en çok okunan kutsal kitabının Vahabi krallık müfredatına dahil etmesi dikkat çekici. Ramayana ile birlikte Hinduizm tarihinin bir parçasını oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here