islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,3371
EURO
34,4513
ALTIN
2.438,65
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C

Tebük Seferi Stratejisinin Kudüs İzdüşümü

Tebük Seferi Stratejisinin Kudüs İzdüşümü
16 Mayıs 2018 06:57
A+
A-

ABD’nin büyük elçiliğini Kudüs”e taşıyarak bölgede sürdürmek istediği planları

ABD büyük elçiliğini Kudüs”e taşıyarak, Mezopotamya ve Ön Asya da yapmak istediği işgaller için ayrı bir kıvılcım başlattı. ABD’nin bu savaş öncesi strateji sürecini, daha önce yahudi damadı olan Trump açıklamıştı.

Bu stratejinin Ramazan öncesi hemen başlatılması, ve bu süreçte şimdiki rakam olarak 37 Filistinli”nin öldürülmesi, binlerce yaralının olması, yapılmak istenilen projenin kararlılığını gösteriyor. Türkiye’nin öncülüğünde 120 yakın devlet tarafından daha önce BM’de tepki gösterilen ve kabul edilemez açıklaması yapılan ABD’nin aldığı Kudüs kararı; çatışmaları en üst düzeye çıkararak, Filistinli insanların katledilmesine kadar gidiyor. Bunun elbette duracağı bir yer vardır. Ancak bu iki ileri bir geri şeklinde olacaktır.

Bölgede sürekli kanı akan Müslümanlarıdır. Kanı akıtanda emperyal hedefleri olan silah gücünü elinde tutan batıdır. Batının bu stratejisini, adım adım gerçekleştirdiği programlar olup, görünen bu olumsuz sonuçları asıl ayakta tutan unsurlardır. Anlayacağınız çok yönlü alt yapısı beslenmiş bir programdır.

Oynanan oyunların çokluğu ve buna yön veren stratejilerin ana stratejilerine hizmet edecek şekilde sürekli işletilmesi, onlar için son derece önemlidir.

Müslümanlar, kendilerine yapılan saldırılara karşı, o an refleks veriyorlar. Oysa olması gereken; düşman saldırıya geçmeden saldırısını bir plan ve program dahilinde bilmek ve tedbir almaktır. Çünkü düşman her alanda hedefine hizmet edecek biçimde çalışmalarını işletmekte, olgunlaştırıp saldırıya geçmektedir. Bunun en önemli alanı da ekonomi alanıdır. Ekonomiyi kontrol ettikleri, kendi kurallarını koydukları iktisadi işleyiş biçimidir. Bunu yönetimlere siyasal baskı olarak kullanır ve sahada oyunu kurguladığı gibi yürütür. Bu süreci Müslümanlar analiz etmiyor, düşünmüyor, gerekli tedbirleri de alamıyor. Karşılaştığımız sonuçta maalesef bugün olduğu gibi her yerde Müslümanların kanının akması oluyor.

Ancak program uygulanırken düşman tarafından, Müslümanlarca itiraz sesleri yükseliyor. Kendilerine itiraz edileceğini elbette onlarda biliyor. Ancak onların bildiği bir şey daha var, o da bu itirazın alt yapısı yoktur, dağınıktır, kendilerini zorlayacak bir strateji ile karşı karşıya olmayacaklardır.

Sözde Arap ülkeleri çıkacak halkı yatıştırma adına, kendi oyun kurucularına, itiraz edecek. Bunu yapmalarını da yine oyun kurucuları ister. Aksi taktirde halkın, bu itirazların yapılmayışı karşısında kukla yönetimlere patlaması, akabinde içeride yerleştirdikleri kuklalarını da kaybedebilirler.

Ön Asya”da, Mezopotamya”da bir Filistin sorun yoktur, İsrail sorunu vardır.Çünkü sorun İsrail”in kendisidir.Silah gücü ile izlediği kan dökücü işgalci tutumudur. Batı bu bağlamda Müslümanların üzerinde sürekli bir etkili gücü olarak İsrail’i kullanmakta, sözde çözüm arayışları ile zamana yayılan süreçte hedeflerine adım adım yaklaşmaktadırlar.

1960 dan bu yana İsrail”in işgalci süreci olan Filistinlilerin topraklarını gasp etmeleri, hep ara geçiş, söz de barış süreçleri ile en zirveye geldikten sonra, yeni bir sürece geçmiştir. Batının sürekli bunu yapması, Müslümanların gerçek manada uyanmasını engellemek içindir. Bu uygulanan parça strateji olup, ana strateji olan bütüne hizmet eder niteliktedir.

Müslümanların sorunu nedir?

Öncelikle Müslümanların yeniden Müslüman olması gerekir. Müslümanlar eğer Allah’ın istediği gibi bir iman ve duruş sergilemiş olsalardı, emperyal projeler asla bu kadar gerçekleşemezdi. Bu olumsuzlukların nedeni, Müslümanların Allah’la aralarında oluşmuş temel problemden kaynaklanıyor.

Allah’ın kendilerine önerdiği düşmana karşı nasıl davranması gerektiği stratejisini hiçe sayıp; bölgesel, gurupsal, hizipsel kabulleri mutlaklar olarak, kendilerini bu bağlamda bağlayıcı kıldılar. İşte ilk kırılması gereken burasıdır.

Oysa Müslümanların çok sevdiği, Allah’ın da Kur”an”da “Allah’ın elçisinde sizin için güzel örnek vardır” demesi; düşmana karşı strateji belirleme ve önceden hamleleri yaparak asıl oyun kurucu olma niteliği, mevcut duruma baktığımızda Müslümanlar tarafından ne derece dikkate alındığını görüyoruz.

Allah’ın resulü ( selam ona ve tüm elçilere olsun) Tebük seferinde; Bizans İmparatoru Herakleios’ un, İslamiyet’in yayılmasını engellemek amacıyla, büyük bir orduyla Arap Yarımadası üzerine sefere çıktığı haberlerinin ( söylenti ) alınmasına karşı, Allah”ın Resulü büyük bir ordu hazırlayarak Kuzey Arabistan”ın uçlarına kadar gitmişti. İşte bu oyun kuruculuktur, ana stratejiyi doğru okuyup doğru hamle yapmaktır.

Müslüman halkın yanında Müslüman yöneticilerinde terk ettiği bir gerçek daha vardır ki,o da Allah’ın anlattığı elçisinin, dış ilişkilerde ve olaylar karşısında stratejik olarak erkenden pozisyon alma nitelikleridir.

Hepiniz Allah’ın ipine sım sıkı tutunun. Fırkalara ayrılmayın….Allah size ayetlerini böyle açıklıyor. Umulur ki böylece hidayete erersiniz (Ali imran 103)

Selam ve dua ile…

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.