All for Joomla The Word of Web Design

İttihad-ı İslam ve spor

Müslüman ülkelerle yakınlaşmada futbol yararlı bir araç olarak kullanılabilir.

 

Seyirci sporlarının uluslararası ilişkilerde kullanılması yeni değildir. Örneğin 1982 İngiliz-Arjantin geriliminde Amerika’nın İngiltere’nin yanında yer alması Arjantin’i ayağa kaldırınca bunu değerlendirmek için Sovyetler Birliği’nin ilk yaptığı futbol takımını yollayıp dostluk maçı düzenlemek olmuştu.

Bizim de gösteri sporlarında özellikle de futbolda benzer girişimlere girmemizde yararlar vardır.

Türkiye’nin Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası elemelerinden başarısız çıkmasının ardından 2020 Avrupa kupası ve 2022 Katar dünya kupasına hazırlanma süreci başlıyor.

Futbolun bir ülke açısından prestij ve tanınırlık yönlerinden büyük önemi bulunmaktadır. 2002 dünya kupasında üçüncü olmamızın dünyada o yıllardaki yaygın saygınlığımız ve sempatimize katkıda bulunduğu kuşkusuzdur.

2020 ve 2022’de önemli başarılar elde etmemiz, başta dünyadaki 1.8 milyar Müslüman olmak üzere Türkiye’nin konumunu ve saygınlığını, lider ülke imajını güçlendirir. Bunun ticaret, satış, ortak proje ve siyasi destek olarak yüzmilyarlarca dolarlık olumlu tesiri olabilir.

Dolayısıyla yeniden 2002 düzeyinedönmemiz önemlidir. Bunun için her zamanki gibi son dakikaya bırakır, maçlar kapıya dayanınca aceleyle bir sonuç elde etmeye çalışırsak bu yeterli olmaz.

Yazının devamı için »»

Faik Emre ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir