ABD dışişleri bakanı Suudi veliaht prens MBS ile ilişkileri savundu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Washington’un Suudi Veliaht Prensi MBS ile ilişkilerini savundu ve tartışmalı figürün ülkesinde uzun süre liderlik edeceğini ifade etti.

Mirat Haber Ajansı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Washington’un Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman (MBS) ile ilişkilerini savundu ve tartışmalı figürün ülkesine uzun süre liderlik edeceğini ifade etti. Bir röportajda Blinken, Suudi veliaht prensin uzun süredir krallığın lideri olacağını söyledi ve gelecekte ABD’nin dünyanın dört bir yanından gelen ve bazı durumlarda bu tür şeylere katılan veya yapan liderlerle birlikte çalışması gerektiğini ekledi. Buna itiraz edebilir veya kınanabilirse de Amerika’nın çıkarlarını ve değerlerini ilerletmek için bunu yapmak zorunda olduğunu ifade etti.

Blinken, birçok bakımdan ortak olmaya devam edilen Suudi Arabistan ile çalışılması gerektiği ve yapmaya çalışılan şeylerden biri de bildiğiniz gibi Yemen’deki savaşı durdurmak. Şubat ayı sonlarında, ABD Başkanı Joe Biden, Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı’nın 2018 cinayetinde oynadığı rol nedeniyle Bin Salman’a şahsen yaptırım uygulamamaya karar vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here