Kanla bastırılan Bahreyn Arap Baharının 10. yılı

Bahreyn Şii nüfus Arap Baharı Körfez ülkesi
Mirat Haber Ajansı

Körfez ülkesi Bahreyn’in Arap Baharı’ndan esinlenen ayaklanmasının 10 yılını anmak için geçen hafta yoğun bir polis varlığının ortasında küçük ve düzensiz gösteriler düzenlendi. On yıl önce Şubat ortasında on binlerce insan, seçilmiş bir hükümeti ve diğer reformları talep etmek için sokaklara dökülmüş ve hükümetin katliam yapmasından önce monarşik iktidara karşı çıktı. Protestolara çoğunlukla, El Halife hanedanının monarşisini uzun süredir siyasi zulümle suçlayan ülkenin çoğunluğu Şii sakinleri katıldı.

Şii nüfus baskı altında

Bir ada devlet olan Bahreyn’de İngilizlerin tepeye koyduğu idare Sünni ancak halk Şii. Devrilmekten korkan iktidardaki ailenin komşu Körfez ülkelerinden asker getirmesinden haftalar sonra gösteriler bastırılmıştı. Protestoların merkez üssü olan ikonik İnci Meydanı anıtı yıkıldı. Bu olayları anan aktivistler, Pazar günü başkent Manama’nın dış mahallelerinden sosyal medya hesaplarında küçük ölçekli gösterilerin fotoğraflarını yayınladı. Bazıları Bahreyn bayraklarını salladı, diğerleri ise El Halife ailesine karşı pankartlar açtı. Cumartesi akşamından itibaren Manama yakınlarındaki Şii çoğunluklu mahallelerde ve ülkenin kuzey ve batısındaki yürüyüşler düzenlendi. Ancak göstericilerin sayısı, sıkı güvenlik ve Korona virüsünün yayılmasını kontrol altına almak için alınan katı önlemler nedeniyle önceki yıllara göre çok azdı.

Sosyal medya kullanıcıları Arapça “Zafere Kadar Azim” hashtag’i olarak yaydılar ve El Şakhoura ve El Diyya gibi köylerden gelen protestoların fotoğraflarını paylaştılar. İnternette yayınlanan görüntüler başkentte ve diğer Şii köylerinde sıkı bir polis varlığını gösteriyordu. Tunus ve Mısır’daki devrimlerden ilham alan 2011 Bahreyn ayaklanması, Suudi ve Emirlik askerlerinin yardımıyla kanlı bir baskı ile sonuçlandı. Kesin ücret belirsiz kalmasına rağmen, ayaklanmada düzinelerce kişinin öldürüldüğüne inanılıyor. Hükümet, protesto hareketini bölgesel Şii güç İran’ın ‘komplosu’ olarak kınadı. Muhalefet partilerini yasakladı, sivilleri askeri mahkemelerin önüne koydu ve düzinelerce barışçıl siyasi muhalifi hapse atarak önemli uluslararası eleştirilere yol açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here