islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,1352
EURO
34,9655
ALTIN
2.415,98
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Salı Açık
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C

Kızlarını Okutan Baba, Köyünde İlham Kaynağı Oldu

Kızlarını Okutan Baba, Köyünde İlham Kaynağı Oldu
20 Mart 2024 15:30
A+
A-

Kızlarını Okutan Baba, Köyünde  İlham Kaynağı Oldu

 

Van’ın Edremit ilçesine bağlı Kıyıcak Mahallesi’nde yaşayan Celal İmre, kızlarını okutarak köydeki diğer ailelere örnek oldu. İmre’nin kararı, sadece kendi çocuklarının değil, köydeki birçok çocuğun eğitimine önayak oldu. Bugün, İmre’nin çocukları arasında dört öğretmen, bir hemşire, üç doktor ve bir inşaat mühendisi bulunuyor. Bu başarı, köyde eğitime olan ilgiyi artırarak toplumsal bir dönüşüme yol açtı.

Kızlarını okutan baba Celal İmre’nin Kararı:
Celal İmre, kızını erken yaşta evlendirmek istemeyerek ona eğitim imkanı tanıdı. İmre’nin bu kararı, sadece kendi çocuklarının değil, köydeki diğer çocukların da geleceklerini etkiledi.

Eğitimde Öncülük:
İlkokuldan mezun olduktan sonra kızıyla birlikte ortaokula devam etmeye karar veren İmre, çocuklarını okutmak için inşaatlarda çalışarak kısıtlı imkanlarını seferber etti. Bu karar, çocuklarının bugünkü meslek sahibi olmalarına zemin hazırladı.

İmre Ailesinin Başarısı:
İmre’nin çocukları arasında dört öğretmen, bir hemşire, üç doktor ve bir inşaat mühendisi bulunuyor. Bu başarı, köydeki diğer ailelere de ilham kaynağı oldu ve eğitime olan ilgiyi artırdı.

Toplumsal Değişim:
İmre’nin çocuklarının meslek sahibi olması, köy halkında bir dönüşüm başlattı. Artık köyde eczacı, diş hekimi, öğretmen ve hemşire gibi farklı mesleklerde insanlar yetişiyor. Çocuklarını okula gönderdikten sonra diğer aileleri de çocuklarını eğitime yönlendirdi.

Mahalledeki Etki:
Kıyıcak Mahallesi muhtarı Erol Demir, İmre ailesinin çocuklarını okutmalarının ardından köyde kız çocuklarının neredeyse tamamının eğitim aldığını belirtiyor. İmre ailesi, mahallede ve çevresinde eğitimin önemini vurgulayarak toplumsal bir değişime öncülük etti.

Celal İmre’nin kızlarını okutma kararı, sadece kendi çocuklarının hayatını değil, köydeki birçok çocuğun geleceğini de etkiledi. İmre ailesi, azim ve kararlılıkla verdikleri eğitimle sadece kendi hayatlarını değil, yaşadığı köyü de dönüştürmeyi başardı.

HABER YORUM

“Göklerin ve yerin mülkü (hükümranlığı) Allah’ındır. O, dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine erkek çocukları verir.” (Şûra 49) ayeti kerimesini unutan ya da bilmeyen  bazı insanlar, aynı cahiliye döneminde olduğu gibi kız çocuklarını öteleyebiliyorlar.

Peygamberimiz’in  (sav), erkek evlatları ahirete irtihal edince, As. B. Vail gibi bazı azılı müşrikler, utanmadan ve sıkılmadan iki cihan güneşine (sav)  “Ebter” (Soyu kesik) lakabıyla alay etme cihetine gitmişlerdi. Peygamberimiz (as) da bir beşerdi ve evlatlarının kaybına üzülürken bir de bu lakabın takılmasından dolayı mahzun olmuşlardı.

Allah (c.c) Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz (sav)’i “Kevser suresini” göndererek teselli ediyordu. Rabbimiz bu Sure-i celile ile nesebin kız çocuklarıyla da devam edeceğini buyuruyor, bu misalin canlı örneği olarak da Hz. Muhammed (sav)’i gösteriyordu.

KEVSER SURESİ MEAL VE TEFSİRİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1-Şüphesiz ki biz sana Kevseri verdik.

2-O zaman, Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

3-Doğrusu sana buğzeden de, soyu kesik olanın kendisidir.

AÇIKLAMA:

Bu surede, kevserin “çok hayır”, bitmeyen iyilikler anlamına geldiği vurgu vardır. Surenin anlamı, Allah’ın (cc) peygamberimize lütfettiği nimetler ve şanının yüceliği üzerinde yoğunlaşır. Hz. Peygamber’in üzüntüsünü gidermek için Kevser, yani sonsuz nimetler müjdesi verilmiştir. Onun, bu nimetlerin şükrünü Allah’a yönelerek namaz kılarak ve kurban keserek yerine getirmesi emredilir.

Ayrıca, surede tevhid inancının vurgulanması ve sosyal yardımın önemi de vurgulanmakta.

Hz. Peygamber’e, erkek çocuğu olmadığı için bazı müşriklerin söylediği üzücü sözler üzerine Kevser suresi indirilerek, sonsuz nimetlerle müjdelendiği ve üzüntüsünün giderildiği belirtilmektedir. Bu surede, müşriklerin dedikodularının reddedildiği ve Peygamber’in yüceliğinin vurgulandığına dikkat çekilir. Peygamber’e lütfedilen nimetlerin şükür için sadece Allah’a yönelerek namaz kılması ve değerli mallarından kurban kesmesi emredilir. Bu emir, tevhid inancının ve sosyal yardımın önemini vurgular. Kevser suresi, bu mesajlarıyla öne çıkar.

Miratyoutube

mirathaber.com

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.