islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Hafif Yağmurlu
26°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
16°C

Alkollü İçkilerin Bütün Üreticileri ve Satıcıları Suçlu ve Günahkârdır

Alkollü İçkilerin Bütün Üreticileri ve Satıcıları Suçlu ve Günahkârdır

Bismillah

Bilge kişi, kumarhaneden kovulan kumarcıya şöyle der:

Kumarhane topluma zarar veren lanetli bir yerdir. Buradan bile kovulduğuna göre nasıl şerli bir adam olduğunu düşün.

https://soundcloud.com/ardevorg/ali-riza-demircan-alkollu-ickilerin-butun-ureticileri-ve-saticilari-suclu-ve-gunahkardir
Seslendiren: Şaban DOĞAN

Alkollü içkilerin hakikisini fabrikalarda üretip pazarlayanlar zararlı/şerli olduğuna göre, merdiven altında üretip pazarlayarak ani ölümlere sebep olanların nasıl şerli olduklarını da biz hatırlatalım ve düşünmelerini isteyelim. İsteyelim de İslâm ile ayarlanmamış akıllar, gerçek hayırları kavrayabilir mi?

Sahte Rakı Yine Gündemde

Sahte rakı üretimi ve sebep olduğu ölümler son günlerin ana konularından biri. Bu konu daha önceleri de sık sık gündeme geliyordu. Bu gidişle çok daha geleceğini de söyleyebiliriz.

Rakının merdiven altı üretimi olan sahtesi, öldürücü olduğu gibi fabrikalarda üretileni de bir süreç içinde öldürücü. Ama gel gör ki hakikisi öldürücü değil de yaşatıcıymış gibi haberler yapılıyor. Oysaki sahtesi içenleri öldürürken hakikisi, içenleri yanısıra trafik kazaları ve cinayetler yoluyla masum insanları da öldürüyor.

Hayatımızdan İslâm’ı Dışlayınca

Yaratanımızın koyduğu ölçülerle ayarlanmayan laik/seküler devlet aklı rakıyı ve diğer içki türlerini resmen ürettirerek, sattırarak ve içilmesini onaylayıp teşvik ederek güvenliğini, huzurunu ve sağlığını korumakla yükümlü olduğu vatandaşına kıyıyor. Kişisel kazancı için toplum sağlığı ve düzenini çiğneyen bir kısım muhteris yatırımcılar da bu alanda şer üretmede devleti izliyor.

Bizim ana amacımız insan doğasıyla örtüşen İslâm’ı öğretip öğreterek insanımıza ve Hakka yönelmesini amaçladığımız milletimize /devletimize faydalı olmak olduğu için içki haramına bir daha değinmek istiyoruz.

İnsanımızı Çürüterek Çökertiyoruz

Maddeci temeller üzerinde kurulu eğitim sistemi ile insanımızı çürütüyoruz. Borca dayalı para sistemi ve faize dayalı ekonomi ile yoksul olan insanımızı daha da fakirleştiriyoruz. İnsan doğasıyla çatışan hukuk düzenimizle de hukuki ve sosyal adaleti çökertiyoruz.

Allah’ın emirleri ve yasaklarına aykırı gittiğimiz hangi alanlarda huzur, istikrar ve mutluluk sağlayabildik.

Rabbimizin akıcı ve katı alkollü içkiler yasağını çiğnemenin de belalarını yaşıyoruz. Alkollü içkilerin sağlığımızla ilgili zararlarını bilmeyenimiz var mı?

Biz şikâyetçi olduğumuz kadın cinayetlerine dikkatleri çekelim. Öldürülen kadınların pek çoğu sevgilileri tarafından veya ayrılmak istedikleri eşleri tarafından öldürülüyor. Yani bu cinayetlerin başta gelen ana sebepleri iki büyük haram olan zina ve alkollü içkilerdir.

Rabbimiz bizlere merhametli olduğu için merhametini yansıtan emirlerinde şöyle buyurur:

“Siz ey imana ermiş olanlar! Sarhoşluk veren şeyler, şans oyunları, putperestçe uygulamalar ve gelecek hakkında kehanette bulunmak, Şeytan işi iğrenç kötülüklerden başka bir şey değillerdir: O halde onlardan kaçının ki mutluluğa eresiniz!
 Şeytan, sarhoşluk veici şeyler ve şans oyunları ile sadece aranıza düşmanlık ve nefret sokmaya ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymaya çalışır. O halde, artık vazgeçmeyecek misiniz
? (Maide 90,91)

Gerçekten iman etmiş olanlar Rabbimizin huzurunda sorgulanacaklarını bildikleri için “ Vaz geçtik Yarab!’” derler, demelidirler de. Böylece onlar alkollü içkilerin şerlerinden korunurlar. Ama iman özürlüsü olanlarımız bu belaya katlanmaya devam edecekler, daha beterine de bulaşacaklardır.

İman Özürlüleri Uyuşturucuya da Onaylayacaktır

İman özürlüsü olduğumuz için şimdilerde yalnızca mayi içkilere onay verenler çok yakında esrar ve eroin gibi zarar verici katı içkilere de evet diyeceklerdir. Zinayı onaylayanlar İstanbul Sözleşmesi ile eşcinselliği doğrulama yoluna girmediler mi?
Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler

Yeri gelmişken alkollü içkilerle ilgili lüzumlu bazı bilgi­leri hatırlatmak isteriz.

A – Dinimizin haram kıldığı Hamr/içki, mayi veya katı sarhoşluk veren bütün içkilerdir. Bu hu­susu Peygamberimiz şöyle açıklamaktadır:  

« Her sarhoşluk veren içki Hamr’dır ve her sarhoşluk verici içki haramdır...»  (1)

B – Alkollü içkilerin yalnız sarhoşluk verecek ka­darı değil, azı da haramdır. Peygamberimiz şöyle bu­yururlar:

 «Çoğu sarhoşluk verenin, azı da haramdır

C – Tedavide kullanılmak üzere alkollü içkileri üretmek ve tedavi gayesi ile içki içmek de haramdır. Sevgili Peygamberimiz: “Allah sizin şifanızı, size ha­ram kıldığı maddelerde yaratmamıştır, ” buyurmuş­lardır.

D- Devlet meşru görse de alkollü içkilerin üretimi, alımı ve satımı da haramdır,

Peygamberimiz: «İçimini haram kılan Allah, alım-satımını da haram kılmıştır.” buyurmuşlardır

Burada bilvesile ifade edelim: Laik bir devlette, yöneticilerin aldığı kararlar ve yaptıkları uygulamalar Allah’ın ve Peygamberinin haram kıldıklarını helal kılamaz. Kaldı ki Peygamberimiz «Allah’a isyan hususunda insanlara itaat yoktur.» buyurmuşlardır.

Bitirirken

Allah ve Onun yasaları, Cennet ve Cehennem yokmuş gibi yaşayanlar yalnız dünya hayatlarına değil ahiretlerine de yazık etmiş olurlar.

 Yüze Allah’ımız denemeye uğrattığı insanlara günah işleme özgürlüğünü verdiği için bizim görevimiz yalnızca tebliğde bulunmaktadır. Biz görevimizi yapmaya çalışıyoruz.

İnanıp inanmamak, yaşayıp yaşamamak hulasa Cenneti veya Cehennemi tercih etmek insana verilmiş tercih hakkıdır. Rabbimiz şöyle buyurur:

Şüphesiz, denemek için insanı katışık bir sperm damlasından yarattık. Biz, onu işitme ve görme duyuları ile donatılmış bir varlık kıldık. Artık Rabbinin yüklediği görevlerini yaparak Cennet yönelmek veya Rabbini ve buyruklarını tanımayarak Cehenneme yol almak onun tercihine bırakılmıştır. ” (İnsan 76/2i3)

Hulasa İslâm Dini’ne inananlar olarak alkollü içkilerin yalnızca sahtesine değil bütününe savaş ilan etmeliyiz. İman da akıl da bunu gerektirir.

İçki içmemeli, içki içilen yerlerde oturmamalı, satışını yapan kurumlarla da ilişkilerimizi kesmeliyiz.

İyice bilmeliyiz ki, içki içen insanlar, sosyal konumları ve tarihî şahsiyetleri ne olursa olsun, günahkâr insanlardır. Onları asla izlememeli ve dinlememeliyiz Dinlememiz gereken Rabbimiz şöyle buyurur:

 « Her kim Allah’a ve Peygamberine karşı gelir de Allah’ın koyduğu haram sınırını (bu sınırları tanımak­sızın) aşarsa içinde ebedî kalıcı olarak Allah onu Ce­hennem Ateşine atar. Ona aşağılatıcı bir azab vardır.» (Nisa 14)Ali Rıza DEMİRCAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.