All for Joomla The Word of Web Design

Oyun teorisi ve guguk kuşu

Öyle bir oyun düşünün ki bütün oyuncular aynı ekipten. Yani siz kendi ekibinizden birine karşı oynuyorsunuz. Muhteşem bir kriptolojik kurgu!

Rakibiniz aslında sizinle aynı amaçlara hizmet eden biri oluyor. Siz ve rakibiniz (!) sizin için hangi stratejiniz en büyük getiriyi sağlıyorsa onu tercih ediyorsunuz. Siz açıktan yapıyorsunuz o ise gizliden gizliye yapıyor. Size karşı oynuyormuş gibi gözükerek size hizmet ediyor. Burada Guguk kuşu rakibinizin bizzat kendisi olmuş oluyor. Bir kripto…

Çok çeşitli sahalarda bunun uygulamalarını görmek mümkündür. Örneğin kendi elemanlarınızı, rakip bir kuruluşun önemli bir yöneticisi yapmayı başarmanız gibi bir şey!

Bugün bize karşı kurgulanmış olayları tek tek çözümlemeye başladığımızda, aslında hepsinin anasının bir dünya hakimiyeti oyunu veya kurgusu olduğunu görüyoruz. Eğer düşmanlarımızla ya da daha yumuşak bir ifadeyle rakiplerimizle mücadele edeceksek, bu mücadeleyi tüm katmanlarda yapmak mecburiyetindeyiz. Aksi taktirde kaybetmeye mahkum olmuş oluruz. Yani kısacası; Türkiye küresel ölçekte bir oyun kurucu olmalıdır. Bu bir tercih değil zorunluluktur.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir